Archeologia
Człowiek kształtuje środowisko naturalne. Jest to stwierdzenie banalne dla współczesności. W powszechnym przekonaniu: tylko dla współczesności. Ekspozycja archeologiczna w Muzeum Historii Ziemi ma na celu pokazania głębokiej niesłuszności takiej tezy. Relacje między człowiekiem i środowiskiem naturalnym od zawsze były skomplikowane i dwukierunkowe. Człowiek od zarania swoich dziejów dostosowywał otaczającą go przyrodę do własnych potrzeb, a z kolei ta przyroda wymuszała na nim wiele nowych zachowań. W tak trwałej interakcji kształtował się krajobraz kulturowy.
Ekspozycja archeologiczna pokazuje na przykładzie terenu otaczającego budynki muzeum jakie procesy i w jakiej kolejności zachodziły w trakcie pradziejów i okresów historycznych. Ukoronowaniem ekspozycji jest widok z górnego tarasu pawilonu wystawienniczego, z którego można podziwiać jak wygląda współczesny krajobraz kulturowy. Budynek ekspozycji archeologiczne ma też szczególną formę nawiązującą do kurhanów usypywanych przez różne kultury pradziejowe dla swoich zmarłych, które jednocześnie stanowiły jeden z najtrwalszych składników pradziejowego krajobrazu kulturowego naszych ziem.
Dla celów ekspozycyjnych wykorzystano wiele środków o najnowocześniejszym charakterze (multimedialnych)) niemniej jednak centralne elementy ekspozycji tworzą konkretne zabytki archeologiczne. Dzieje relacji człowiek-środowisko pokazywane są więc w kategoriach ogólnych, w szerokich ramach czasowo-przestrzennych, jak również poprzez opowieści związane z konkretnymi przedmiotami — zabytkami z różnych epok, takimi jak kamienne topory, brązowe sztylety, bursztynowe czy szklane paciorki.
Biologia
Biologia jest nauką o życiu we wszelkich jego formach i na różnych poziomach organizacji, od pojedynczej komórki, do całych biomów. Pawilon biologiczny będzie próbą ukazania bogactwa biologicznego Ziemi poprzez prezentację organizmów żywych, ich modeli oraz dioram ukazujących całe ekosystemy. Zwiedzający zapozna się z interakcjami łączącymi różne organizmy żywe i drogi ewolucyjne, które doprowadziły je do obecnych form. Przewidywane są akwaria morskie i słodkowodne, hodowla owadów i możliwość przyjrzenia się różnym pasożytom. Ważnym elementem będzie też przedstawienie życia w glebie, będącej zarówno środowiskiem dla strefy korzeniowej roślin jak i zwierząt, które w niej egzystują. Żywe rośliny i wybrane gatunki zwierząt zostaną zgrupowane w specjalnie wybudowanych szklarniach, mających w założeniu kształt złożonych owadzich oczu. Wzrost roślin będzie tu można prześledzić od korzeni, aż po korony drzew. Rozległe dioramy w budynku głównym ukażą zwiedzającym różne biomy Ziemi np. tundrę, las równikowy, czy sawannę. Przedstawione zostaną też rośliny, zwierzęta i grzyby Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków prawnie chronionych.
Człowiek jest wyjątkowym gatunkiem biologicznym, w zasadniczy sposób wpływającym na bioróżnorodność naszej planety. W pawilonie zostanie zaprezentowana współczesna wiedza na temat ewolucji
Geologia
Na ekspozycję tej części projektu złożą się: Pawilon wystawowy, zaprojektowany w kształcie grupy kryształów oraz ekspozycje plenerowe. W pawilonie przedstawimy dzieje Ziemi od czasu uformowanie się globu do współczesności. Ekspozycja połączy fakty w postaci okazów geologicznych i paleontologicznych, interpretację faktów w przestrzennych dioramach i pokazy multimedialne w różnej skali od wybuchu wulkanu, przeżytym we wnętrzu stożka, w połączeniu z fizycznym odczuciem trzęsienia Ziemi, do krótkich filmów tematycznych na telebimach. Na stokach wulkanu strefy klimatyczne roślinności. W zrekonstruowanej jaskini odtworzone zjawiska krasowe W osobnym pawilonie pustynia z przesuwającymi się wydmami i burzami piaskowymi, których można będzie doświadczyć.
Historię życia na Ziemi rozpoczniemy od powtórzenia eksperymentu Millera-Ureya w stale działającym urządzeniu, t.j. od tworzenia prostych związków organicznych, poprzez sinice sprzed 3.5 miliarda lat, pierwsze zwierzęta do człowieka. Szczególnie uwypuklimy tak ważne momenty w historii istot żywych jak powstanie organizmów eukariotycznych, kolonizacja lądów, opanowanie zdolności lotu.
Na zarastającym jeziorku, znajdującym się w przestrzeni parkowej przedstawimy procesy torfienia wiodące do powstania złóż węgla brunatnego i kamiennego. Potok na obrzeżu Parku przybliży zwiedzającym twórczą i niszcząca działalność rzek. Dzieci znajdą odkrywkę, w której będą mogły eksploatować prawdziwe skamieniałości.
Astronomia
Jedną z atrakcji Parku będzie planetarium, na którego sztucznym firmamencie obserwować można zjawiska i obiekty astronomiczne, niemożliwe do zarejestrowania na miejskim, pełnym świateł, niebie. Zobaczymy więc gwiazdozbiory, Księżyc, a także pozorny ruch Słońca w ciągu roku, powstawanie zaćmień, meteory – „spadające gwiazdy” i wędrujące po niebie komety. Wyruszymy w wirtualną podróż na inne planety, a nawet w głąb dalekiego Wszechświata, obserwując kosmiczne spektakle: Wielkiego Wybuchu, rozbłysku supernowych, narodziny układów planetarnych.
Atrakcją widoczną z daleka będzie sama świecąca kopuła planetarium, przedstawiająca Słońce z jego niespokojną chromosferą: rozbłyskami i włóknami protuberancji. Modele planet na tarasie zaplanowano ruchome, toczące się po „orbitach” Nieopodal planetarium stanie szklany pawilon z wahadłem Foucaulta, obrazującym ruch wirowy Ziemi. Znajdzie się też miejsce na grę w piłkę dla najmłodszych – „zabawę w kometę” w której „kometa” będzie się starała trafić piłką w „planetę”.
Szczególną atrakcją miasta i przyszłego Parku jest pobliski rezerwat „Meteoryt Morasko” chroniący jedyną w Polsce (i jedną z nielicznych w Europie) grupę siedmiu kraterów meteorytowych. Właśnie tutaj, przed kilkoma tysiącami lat, upadł ogromny meteoryt żelazny. Rezerwat jest także ciekawostką florystyczną: osobliwością są 4 okazy pnącego się na ok. 20 metrów i kwitnącego bluszczu pospolitego, stanowisko chronionej lilii złotogłów, a na jednym z kraterów – jeziorek — pływająca wysepka organiczna. Do rezerwatu będzie wiodła jedna z kilku malowniczych ścieżek dydaktycznych. Natomiast ekspozycja meteorytów zostanie urządzona w sali wystawowej planetarium.